četrtek, 26. september 2013

Fwd: [Georg:] Predavanje SGD

V okviru Slovenskega geološkega društva vas vljudno vabimo na predavanje SGD, ki bo v četrtek, 3. oktobra, 2012, ob 18.00 v Ljubljani na Oddelku za geologijo NTF, Privoz 11 (na Prulah), v predavalnici P‑02 v kleti, z naslovom
 
KOBLA, GORA Z ZAVIDLJIVIM NABOROM GEOLOŠKE INFORMACIJE
Kobla, Olimp slovenske geologije
 
Boštjan Rožič
Univerza v Ljubljani, Naravoslovnotehniška fakulteta, Oddelek za geologijo, Privoz 11, 1000 Ljubljana
 
 
Kobla je manjša gora na prehodu dvatisočakov Bohinjskega grebena v planotast svet Jelovice, ki v svoji orografski nepomembnosti skriva izjemen nabor geološke informacije. Na njenem ožjem območju namreč dobimo celotni zgornjetriasni in jurski zaporedji kamnin tako Julijske karbonatne platforme kot tudi Slovenskega bazena, ki razkrivata ključne sedimentarne dogodke in medsebojno interakcijo teh dveh največjih paleogeografskih enot slovenskega dela Južnih Alp. Celoten razvoj lahko povzamemo v nekaj fazah:
  • Zapisana je progradacija platforme v poznem triasu.
  • Viden je propad poznotriasnih grebenov na meji trias/jura in začetek intenzivne produkcije v jurski `ooidni tovarni´.
  • Sledi tektonsko pogojen razpad platforme in njena pogreznitev v spodnji juri, ki se neposredno in dramatično odrazi tudi v sedimentnem zapisu bazena.
  • Bazen po pogreznitvi platforme strada karbonatnega materiala in ga definira sedimentacija lapornatega in kasneje kremeničnega pelagičnega sedimenta.
  • Konec jure, ko celoten alpski prostor prehaja iz nateznega v kompresivni tektonski režim, sta nekdanja platforma in bazen praktično že izravnana in na obeh se sedimentirajo pelagični apnenci tipa biancone.
 
Sam vrh Koble ponuja tudi izreden razgled in vpogled v strukturo Južnih Alp z Julijskim pokrovom in Tolminskim pokrovom, kateri je razdeljen še na več manjših narivnih enot. Vedenje o geološki zgradbi gore pa je obogateno tudi z osupljivo kvalitetnimi podatki pridobljenimi pri izgradnji železniškega predora med Bohinjsko Bistrico in Podbrdom, ki poteka neposredno pod njenim vrhom.
Vabilo na predavanje in predvsem ekskurzijo naj zaključim z vzklikom Stefana Schmidt-a, staroste alpske geologije, ob prihodu na vrh Koble pred nekaj dnevi: `Vau!´.
Predavanju bo sledila tudi ekskurzija, datum bo javljen kasneje (predvidoma v soboto 5.10. ali teden kasneje)
 
Boštjan Rožič

Ni komentarjev:

Objavite komentar